برند ری-بن

ری-بن

برند ری-بن

ری بن در سال 1937 توسط “بوش و لومب” (Bausch & Lomb) طراح عینک‌های آفتابی در سال ۱۹۳۷ پس از سفارش تولید عینک‌های آفتابی از سوی نیروی هوایی آمریکا در امریکا تاسیس شد. این عینک ها برای نیروی هوایی امریکا تعبیه شدند.

شرکت بوش و لومب توسط دو مهاجر آلمانی به نام‌های “جاکوب بوش” و “هنری لومب” در سال 1853 تاسیس شده بود. در حقیقت، نیروی هوایی آمریکا برای حفاظت از چشم خلبانان خود در برابر اشعه‌های مخرب خورشید و در عین حال حفظ پرستیژ آنها، تولید عینک‌های آفتابی را به این شرکت سفارش داد.
بر همین اساس، عینک آفتابی ری بن به بخشی از مد آمریکایی و فرهنگ عامه مبدل شد. در سال 1952، ری بن سنت شکنی کرده و با کنار گذاشتن فریم‌های فلزی، محصولی جدید با فریم پلاستیک سخت به نام “ری بن وی فرر” (The Ray Ban Wayfarer) را روانه بازار کرد. این مدل نیز به سرعت محبوب شد و با گذر از مرزهای اجتماعی‌-اقتصادی و فرهنگی، شاهد تولید انبوه خود بود. وی فرر در ابتدا برای استفاده مردان طراحی شده بود، اما بانوان نیز پس از اندک مدتی جذب طراحی و فریم براق آن شدند.
استفاده عینک آفتابی وی فرر توسط “آدری هیپبورن” در فیلم سینمایی “صبحانه در تیفانی” که در سال 1961 اکران شد، موجب شهرت بیش از پیش این فریم شد. طی دهه‌های 50 و 60 میلادی فریم‌های وی فرر به عنوان عینک آفتابی افراد مشهور از “باب دیلن” تا “اندی وارهول”، “جیمز دین”، “مریلین مونرو”، “جان لنون” و تعداد بیشماری از مردم آمریکا و جهان شناخته می شد.
محبوبیت محصولات ری بن در دهه هفتاد میلادی با گسترش فعالیت شرکت‌های دیگر و ورود طراحانی چون “دیور” و “ایو سنت لوران” به بازار عینک، کمرنگ‌تر شد. اما این شرایط دوام چندانی نداشت. در سال 1982، ری بن بار دیگر در مسیر احیای شهرت و محبوبیت خود قرار گرفت. در این سال، ری بن قرار دادی یک ساله به ارزش 50 هزار دلار برای استفاده از محصولات خود در فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی امضا کرد.
در بازه زمانی 1982 تا 1987، عینک‌های ری بن در بیش از 60 فیلم سینمایی و نمایش‌های تلویزیونی مورد استفاده قرار گرفت. استفاده تام کروز از فریم کلاسیک وی فرر در فیلم “کسب و کار پر مخاطره” به سال 1983، اثر این سرمایه گذاری را نمایان کرد و ری بن به سود چشمگیری دست یافت. ری بن بار دیگر در کانون توجه قرار گرفت و فروش وی فرر به حدی رسید که این شرکت به سختی انبارهای خود را پر نگه می داشت.
در سال 1983، عینک‌های آفتابی ری بن فروش خیره کننده 360 هزار عددی را ثبت کردند. پس از آن، محصولات ری بن در برخی از سریال‌های مطرح دهه 80 میلادی نیز حضور یافته و میزان فروش شرکت به 1.5 میلیون عدد رسید. این در شرایطی بود که تسلط ری بن تنها به هالیوود خلاصه نمی شد و همانند گذشته، ستارگان دنیای هنر، موسیقی و … از محصولات این شرکت استفاده می کردند.
در دهه نود میلادی، با تغییر جریان بازار و افزایش محبوبیت محصولات شرکت‌های دیگر مانند “اوکلی”، ری بن با کاهش فروش مواجه شد. این شرکت با به روز کردن فریم‌های خود سعی در کسب جایگاه گذشته داشت، اما به توفیق چندانی دست نیافت. در سال 1999، برند ری بن به گروه ایتالیایی “لوکسوتیکا” فروخته شد که برندهای دیگری مانند اوکلی و آرنت را نیز در اختیار داشت.
در سال 2007، ری بن بار دیگر با فریم اصل وی فرر و گستره وسیع‌تری از رنگ‌ها و طرح‌ها روانه بازار شد. همچنین، خط تولید وی فرر چند رنگ که شامل فریم‌هایی با رنگ‌های ترکیبی مانند طلایی و مشکی، سفید و مشکی و یا قرمز و سفید بود، راه اندازی شد.
این راهبرد موثر واقع شد و پس از گذشت نزدیک به 10 سال حتی فریم اصل ری بن خلبانی که دیر زمانی مورد استفاده نیروهای پلیس و خلبانان قرار می گرفت، بار دیگر در میان افراد مشهور جایگاه خود را پیدا کرد. موفقیت ری بن موجب شد تا دیگر شرکت‌های تولید کننده عینک نیز به تولید نمونه‌های جدید از محصولات کلاسیک خلبانی و وی فرر خود اقدام کنند.
در شرایطی که آغاز فعالیت ری بن به سال 1937 باز می گردد و طی دهه‌های گذشته، مدل‌ها و سبک‌های مختلفی آمده و رفته‌اند، اما طراحی کلاسیک محصولات ری بن هیچ گاه در بلند مدت از بازار دور نمانده‌ و امروزه نیز از طرفداران بسیاری برخوردار هستند.

بعد از گذشت سال ها از ساخت ری بن هنوز معدود عینک‌ آفتابی ایی یافت می شود که به جایگاه محصولات “ری بن” در فرهنگ آمریکا و تاریخ جهان دست یافته باشد.
از روسای جمهور تا ستاره‌های دنیای موسیقی، فیلم، طراحان مد و … همگی از محصولات این برند استفاده کرده و به نوعی از زمان عرضه آنها، نسلی وجود ندارد که یکی از مدل‌های مشهور ری بن را خریداری نکرده باشد. امروزه، ری بن همچنان از جایگاه ویژه‌ای در دنیای عینک‌های آفتابی برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *